Góry,  Góry Izerskie,  KGP

Wysoka Kopa

Nadeszła niedziela, więc czas wybrać się w góry. Ruszamy na Wysoką Kopę. Wędrówkę rozpoczynamy na Rozdrożu Izerskim. Z parkingu kierujemy się na zielono żółty szlak, następnie odbijamy w prawo na szlak żółty. Przy słonecznej pogodzie maszerujemy drogą a raczej wydeptaną w śniegu ścieżką w kierunku Rozdroża pod Kopą (999m), do którego docieramy po około godzinie. Chwila odpoczynku i ruszamy dalej skręcając w lewo na czerwony szlak. Po niedługim czasie docieramy na otwarty teren pod Sine Skałki (1122m), gdzie robimy krótką przerwę na podziwianie widoku, znajdującej się przed nami Hali Izerskiej. Brnąc dalej w śniegu kierujemy się w stronę celu naszej dzisiejszej podróży. 

Wysoka Kopa

Z uwagi na ochronę cietrzewia obszar szczytowy Wysokiej Kopy wyłączono z ruchu turystycznego, z tego powodu rogacz z tabliczką szczytową przeniesiono. Obecnie znajduje się około 400m od znajdującej się na szlaku wiaty turystycznej.  Zatrzymujemy się tutaj na chwilę. Wykonujemy obowiązkowe zdjęcia, przybijamy pieczątki i ruszamy w dalszą drogę.

Wysoka Kopa

Idziemy dalej czerwonym szlakiem. którym po chwili docieramy do najwyżej położonej w Polsce (znajdującej się na wysokości 1050 – 1080 m.n.p.m.), zamkniętej w chwili obecnej Kopalni kwarcu “Stanisław”. Seria zdjęć i ruszamy w dalszą drogę. Dochodzimy do połączonych szlaków zielonego, niebieskiego i czerwonego, którymi idziemy do Rozdroża pod Zwaliskiem. Tu wchodzimy ponownie na szlak czerwony którym mijając po prawej stronie Zwalisko (1025m). Kierujemy się do schroniska na Wysokim Kamieniu (1085m).

Wysoki Kamień

Pierwsze schronisko powstało w tym miejscu w 1837 roku. W 1882 r. doszło do pożaru. Budynek doszczętnie spłonął, a jego odbudowę rozpoczęto jeszcze w tym samym roku. Przez kolejne lata schronisko powiększano i modernizowano. Po II wojnie światowej schronisko było rozkradane, dewastowane i popadało w ruinę. W 1963r. zostało rozebrane. Od 1996 roku teren jest własnością rodziny Gołbów, której ciężką pracą udało się  przywrócić świetność temu miejscu. Od kilku lat obok schroniska Państwo Gołba budują własnymi siłami wieżę widokową, która ma być zwieńczona szklaną kopułą. W jej wnętrzu ma się znajdować teleskop. Po krótkich oględzinach „fachowym okiem” zgadujemy, że do końca prac już niewiele zostało. Więcej możecie dowiedzieć się na oficjalnej stronie Schroniska Wysoki Kamień.

Po krótkim odpoczynku i kolejnej serii zdjęć kierujemy się z powrotem, czerwonym szlakiem na Rozdroże pod Zwaliskiem, gdzie skręcamy w prawo na szlak zielony.  Po 45  minutach docieramy do parkingu, z którego wystartowaliśmy rano. Wyprawa zakończona, kolejny szczyt #KGP zdobyty! Czas wrócić do domu, siadać do mapy i planować następną wyprawę 🙂

Wysoka Kopa #KGP – trasa